27 Mayıs 2020

ARTIK ŞEHİR MİLLİYETÇİLİĞİ ÖLDÜ!

haber/BAŞKAN ŞAHİN, ADANA’DAN “BÖLGESEL KALKINMA MODELİ”YLE SESLENDİ, ÇOK NET MESAJ VERDİ.JPG

ARTIK ŞEHİR MİLLİYETÇİLİĞİ ÖLDÜ!

Adana Valiliğince "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla düzenlenen 3'üncü Adana Lezzet Festivali’nde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehir milliyetçiliğiyle kendi içimizde kendi enerjimizi tüketmemek gerekir. Artık şehir milliyetçiliği öldü. Önemli olan bölgesel kalkınmadır. Sofra bizi birleştiriyor. Hep birlikte Dünya’daki pastadan hakkımızı almak zorundayız” dedi.

Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ne katılan dünyaca ünlü mutfağıyla markalaşan Gaziantep’in eşsiz sofrası Akdeniz’in kalbinde kuruldu. Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çok sayıda oda başkanlarıyla Adana’ya çıkarma yaptı. Antep’in yöresel yemekleri görenlerin ilgisini çektiği festivalde; birbirinden lezzetli yemekler yeme içme sektörünün ileri gelenlerine sunuldu.

Festival etkinlikleri kapsamında, Mutfak Dostları Derneği Eski Başkanı Ahmet Örs’ün moderatörlüğünü üstlendiği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Karalar ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldığı panelde, üç ilin zengin mutfağı konuşuldu.

ŞAHİN: SOFRA BİZİ BİRLEŞTİRİYOR

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olma niteliğini taşıyan Gaziantep’i anlatan Şahin, “Önce beşeri sermayeyi büyüteceksiniz. Deneyimli bu işi bilen kişilerle çalışacaksınız. Gaziantep valisi, tüm oda başkanları, çalışma arkadaşlarımla birlikte Adana’ya geldik. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Sofra bizi birleştiriyor. Dünya nereye gidiyor? Bunu çok iyi görmek gerekiyor. Şehir milliyetçiliğiyle kendi içimizde kendi enerjimizi tüketmemek gerek. Hep birlikte dünyadaki pastadan hakkımızı almak zorundayız. Meksika bir biberiyle, bir Japon pirinciyle, Venezuela bir kakaosuyla bir mutfak oluşturuyor. Çukurova’nın göbeğindeyiz. Rabbim Çukurova gibi bir güç vermiş elimize. Barak ovası, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman bu bölge dünyanın en önemli merkezi. Evliya Çelebi bütün dünyayı dolaşıyor, Gaziantep’e gelince ‘Şehr-i Ayıntap’ı Cihan’ yani; ‘Dünya’nın göz bebeği’ diyor. Birlikten rahmet var anlayışıyla kendi gücümüzü birleştirmek gerek” diye konuştu.

TOPRAK VE GÜNEŞ ZENGİNLİĞİMİZ 

Şahin, şöyle devam etti: “Dünya bilgi ve teknoloji çağını, akıllı şehirleri, gastrorota, gastrosanat, gastrodiplomasiyle gastroekonomiyi konuşuyor. Dünya’nın nereye gittiğini görmemiz gerek. Hedefimiz ise Cumhuriyetin 100’üncü yılı. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti dünyanın 10’ncu ekonomisi yapmak zorundayız. Partimiz ne olursa olsun, yaşam şeklimiz ne olursa olsun hedefimiz bu. Pasta büyüyecek. O yüzden odalarımızla beraber sanayide yüksek teknolojiye nasıl geçeceğiz, inovasyonu, model fabrikayı nasıl kuracağız buna çalışıyoruz. İlk alanımız toprak. Toprak büyük bir nimet, geleceğin petrolü ve altını. Bu coğrafyadaki güzelliklerden birincisi toprak ikincisi güneştir, bütün bu güzellikler insanın bereketi.