24 Eylül 2020

Çocuklarımızı Corona Virüsünden Nasıl Uzak Tutabiliriz?

haber/AddText_04-03-04.21.48.jpg

Dünya genelinde ülkemiz de dahil olmak üzere 200'ü aşkın ülkede görülen Corona virüs vakalarının sayısı bir milyona yaklaştı. Virüsten kaynaklanan ölümler de her geçen gün artmaktadır. Corona ( Korona) virüsü nedeniyle ebeveynler özellikle çocukları için oldukça kaygılı. Birçok ülkede önlem amaçlı okullar tatil edilirken, çalışan ebevenler de evden çalışmaya veya çocuklarıyla sosyal mesafelerini korumaya çalışmaktadır. Medicalpark Gaziantep Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Mahsereci çocukları güvende tutma yolları hakkında bilgi verirken, Corona virüsün çocukları nasıl etkilediğine dair sorulara yanıt verdi. ’’Yeni Corona virüsü ile (Covid-19) ilgili en çok tartışılan etkenlerden biri de virüsün çocuklar açısından tehdit oluşturup oluşturmadığı yönünde… Bazı uzmanlar Covid-19'un çocukların yetişkinlerden daha hafif semptomlar yaşadığını belirtirken, bazı uzmanlar da çocuklar ve gençler için itinalı davranılması gerektiği ve gerekli önlemlerin alınmasını vurgulamaktadır. Çünkü hastalığa yakalanmak dışında başkalarına bulaştırma riskleri oldukça fazla.  Virüs bağışıklık sistemi çok zayıf olan çocuk ve gençlerde hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir” dedi. Corona Virüs ile ilgili önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Medicalpark Gaziantep Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Mahsereci, ailelere bazı önerilerde bulundu:

BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİRİN VE HİJYENE ÖNEM VERİN

-Çocuklarda bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir. 

-Düzenli uyku, balkonda egzersiz ve hijyen bu süreçte çocuğunuzla iletişimi kolaylaştırmaktadır. 

-Çocuklarınızın ellerini sabunla en az 20 saniye düzenli olarak yıkamasını sağlayın.  Çocuğunuza yıkanmamış ellerle gözlerine, burnuna ya da ağzına temas etmemesi gerektiğini anlatın. Ellerini düzenli olarak yıkamasını sağlayamıyorsanız, dezenfektan yardımı ile ellerini detaylı biçimde temizleyin. Çocuğunuzun yemek yediği masayı ve evdeki oyun alanlarını silin. 

- Çocuğunuzun enfeksiyonu olan kişilerle yakın temasından kaçının. Hasta olan yakınınızın maske takması gerektiğini hatırlatın. Bir süre misafir kabul etmeyin ve çocuğunuzu kalabalık alanlara götürmeyin. Mümkün olduğunca çocuğunuzla evde vakit geçirmeye çalışın, onlarla oyunlar oynayın.

-Çocuğunuza, öksürürken ya da hapşırırken ağzını ve burunlarını kapatmaları gerektiğini öğretin. Mendil yoksa, ağız ve burunlarını kollarının iç yüzüyle örtmeleri önerin. 

- Çocuğunuzun bol bol sıvı tüketmesini sağlayın.

- Çocuğunuza C, D vitamini ve çinko kullanılabilir fakat bağışıklık güçlendiriciler Corona virüsünde önerilmiyor.

-Evinizi saat başı ve günde en az 10 defa havalandırın.

-Corona virüslere yönelik bir aşı ve ilaç bulunmamaktadır.