05 Nisan 2020

DEMİR: "SANKO'YU KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ"

haber/IMG-20190821-WA0047.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir ve CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya'nın kısa süre önce CHP İl binasında düzenlediği basın toplantısının yankıları sürüyor. 

 

Düzenledikleri basın toplantısında SANKO İplik Fabrika alanının imar değişikliğine tepki gösteren CHP'liler şu ana kadar Sanko Holding yetkililerin her hangi bir açıklamada bulunmadığını, ancak konunun takipçisi olacaklarını söylediler. 

 

"MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK"

 

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Lütfü Demir, Gaziantep kentinin kentsel planlaması birkaç kişinin insiyatifine bırakılmayacak kadar önemli olduğunu söyledi. Gaziantep’in geleceğinin hep birlikte planlaması gerektiğinin altını çizen Demir, "Daha önceki basın toplantımızda ifade ettiğimiz üzere Şehitkamil Burak Mahallesi N38c-19b imar paftasında (SANKO İPLİK FABRİKA ALANI) Uygulama imar planı değişikliği, Şehitkamil Belediye Meclisinin 04.01.2019 gün ve 08 sayılı kararıyla, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17.05.2019 gün ve 168 sayılı kararıyla onanmıştır ve 24.05.2019 tarihinde Belediyenizce askıya çıkarılmıştır. Yapılan uygulama planı ile yüzölçümü olarak 123.870 m² Konut Alanı E:1.85 ve 37.048 m², Ticaret + Konut alanı öngörülmektedir. Yargıdan iptal edilerek dönen bu imar çalışması herhangi bir değişik yapılmadan, sadece yollar daraltılıp yeşil alan ve teknik donatı alanları azaltılarak önümüze getirilmiş olup, kabul edilemez hataları barındırır şekliyle meclislerde yeniden kabul edilerek askıya çıkarılmıştır. Yapmış olduğumuz bu açıklama sonrası Sanko Holding yetkililerinden her hangi bir açıklama şu ana kadar gelmemiştir. Tabiki bu kendilerinin bileceği bir konudur. Ancak biz hakli olduğumuz davalarda mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz."

 

"KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ"

 

Sağlıksız bir yapılaşmanın ilerleyen zamanda Gaziantep için son derece sıkıntı olacağının altını çizen Lütfü Demir, "Kimsenin mevkisinde, malında, mülkünde gözümüz yoktur. Gaziantep'te rant sağlamadan, taş üstüne taş koyan tüm işadamlarımıza, sanayicilerimize ve esnafımıza teşekkürü bir borç biliriz. Bizim tek sevdamız Gaziantep'tir. İleride kentimiz bogulmasın ve ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmasın diye mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sağlıksız yapılaşma ve rant üzerine kurulmuş olan bir durumunda her zaman karşında olmaya devam edeceğiz. Son olarak yapmış olduğumuz basın toplantımızın ardından Sanko Holding yetkililerinden bir açıklama yapılmamıştır. Tabiki bu onların bileceği bir konudur. Bu sessiz kalışı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" şeklinde konuştu. 

 

HABER:MÜSLÜM OKATAN/GAZİANTEP