31 Mart 2020

Gayrimenkul yatırım yerleri nasıl bulunur?

haber/gayrimenkul-yatirim-firsatlari-1024x539.jpg

gayrimenkul yatırım yerleri nasıl bulunur?

Gayrimenkul yatırımı Türkiye’de geleneksel olarak en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Emlak yatırımı uzun vadeli bakıldığında en kazançlı yatırımlar arasında gösterilir. Emlak için doğru yatırım yerleri neresi sorusunu soran yatırımcılar, prim yapacak bölgeleri ve mülkleri bulmak için doğru yöntemleri öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilir.  

Emlak yatırımı yaparken en önemli nokta aldığınız mülkü satarken enflasyon ve vergileri düşüldükten sonra vadeli mevduat, döviz ve altın gibi alternatiflere göre daha yüksek getiri sağlayabilmektir. Reel getiri dediğimiz bu duruma ulaşmak için iki yöntem olabilir. Ya aldığınız ev değer kazanmalı ya da siz  “alırken kazanmalısınız” yani fiyatı emsallerine göre daha ucuz olan kelepir daireleri yakalamış olmalısınız.

Evin değerlenmesi için prim yapacak bölgeleri doğru tahmin etmek gereklidir. İyi fiyatlı daireler ise bir anlamda hızlı kaçan yatırım fırsatlarıdır. Kelepir diye tabir edilen bu evler piyasa girdikten sonra hemen satılırlar.  Bu daireleri yakalamak için ise tüm piyasayı çok yakından, düzenli ve sistemli şekilde araştırmak, gayrimenkul değerleme uzmanlarının raporlarını incelemeniz gerekir.