25 Mayıs 2020

GİRİŞİM SERMAYESİ, YATIRIM ORTAKLIĞI VE MELEK YATIRIM ZİRVESİ BAŞLADI

haber/IMG_20191101_093044.jpg

GİRİŞİM SERMAYESİ, YATIRIM ORTAKLIĞI VE MELEK YATIRIM ZİRVESİ BAŞLADI

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Teknopark ve Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Target TTO tarafından düzenlenen Girişim Sermayesi, Yatırım Ortaklığı ve Melek Yatırım Zirvesi başladı. Gaziantep - Kilis - Adıyaman illerinde Girişimcilik Ekosistemi'nin geliştirilmesi ve girişimciliğin sürdürülebilir platformlar ile desteklenmesi konulu zirve GAÜN Atatürk Kültür Sahnesinde gerçekleşti.

 

Yoğun katılımla gerçekleştirilen forumun açılışında konuşan Vali Davut Gül, girişimcilere seslenerek, “İyi proje finansmanını bulur, yeter ki iyi bir fikriniz olsun” dedi. Vali Gül konuşmasında şunları söyledi: “Gaziantep’te, Türkiye’de bir fark oluşturuyoruz. İyi proje finansmanını bulur. Burada bulmazsa başka bir yerde bulur. Bunu biraz geliştirmek, güçlendirmek lazım. İleri yıllarda Gaziantep’te, Türkiye’de ki diğer üniversitelerin de katıldığı, dünyada bu anlamda projesi olanların ve yatırım yapmak isteyenlerin de geldiği bir platform oluşturmamız lazım. Bunu Türkiye’de Gaziantep yapamazsa hiç kimse yapamaz. Gaziantep olarak böyle bir hedefimizin olması lazım.” 

 

Yatırım yapmak için sermayenin olup olmamasının çok önemli olmadığını söyleyen Vali Gül, “Elinizde bir fikriniz,  ürününüz, patentiniz, markanız varsa ve bu ürün fark yaratabiliyorsa pazarlama ağınızı da oluşturduysanız dünyanın her yerinde üretim yapıp dünyanın her tarafına mal satabilme durumunuz var.  Ama bunların yüksek katma değer üretecek ürünler olması lazım. Bazen bir insan bir ülkenin kaderini değiştirebiliyor” diye konuştu. 

 

TEKNOLOJİK EVRİME AYAK UYDURMALIYIZ

Teknolojik gelişmelerin çok hızlı bir şekilde yaşadığını kaydeden GAÜN Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Bedir, “Endüstri 1.0 ve 2.0 arasındaki sürecin 80 yıllık bir evrimi yaşarken, 2.0 dan 3.0’a geçiş 50 yıllık bir süreye düşüyor.  3.0’dan 4.0’a geçiş 25-30 yıllık süreye düşerken artık Endüstri 4.0 çok hızlı bir geçiş süreci yaşayıp Endüstri 5.0 ile arasında bir karmaşa oluşmaya başladı. Çünkü buharlı makinaların kullanımıyla başlayan Endüstri 1.0 bu makinaların bilgisayar kontrollü hale getirilmesi Endüstri 3.0’ın son dönemleri Endüstri 4.0’ın ilk dönemlerine karşılık gelirken artık bilgi teknolojisi dediğimiz teknolojinin hızla değişmesi, bilgi transferlerinin kablosuz oluşturulması tüm bunlar üst üste konulduğunda artık dünya teknolojik evrime doğru evrilmeye başladı. Bizler buna ayak uydurmak zorundayız” şeklinde konuştu.