09 Temmuz 2020

GÖZ’DEN KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 10 SİNYAL

haber/soguk_havalarda_gozlere_dikkat_h145740_ebb72.Jpeg

GÖZ’DEN KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 10 SİNYAL

Üzerine titrediğiniz çocuğunuzun gözlerinin içine bakıyorsunuz şüphesiz. Sağlıklı, başarılı ve mutlu bir çocuk olması en büyük dileğiniz… Peki ya gözlerinin içine baksanız da gözünüzden kaçan bazı sinyaller olabileceğini hiç düşündünüz mü? Gaziantep Özel Göznuru Göz   Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erhan Tümer, gözde sinsi bir sorunun okul başarısını da çok yakından etkilediğini belirterek “Özellikle miyop, hipermetrop ya da astigmat hastalığı olan bir çocuk, okulda tahtayı göremeyebilir ya da gözlerinde olası bir sorun nedeniyle dikkatini toparlamakta zorlanır. Bu nedenle çocuklarımızın göz muayenelerini yaptırmak çok önemli” diyor. Op. Dr. Erhan Tümer çocuklarda ‘göz ’den kaçırmamanız gereken 10 sinyali anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sık sık göz kırpma

Ailelerin genellikle ‘tik’ olarak yorumladıkları ve ‘geçer’ diye bekledikleri sık sık göz kırpmanın altında aslında bambaşka bir neden yatabiliyor! Alerji nedeniyle kaşıntısı olan ve yeteri kadar göz  yaşı olmayan çocuk sık sık gözünü kırpmak zorunda kalıyor. Okulda ders esnasında çocuğun gözlerini kırpmak zorunda kalması dikkat dağınıklığı ve derse odaklanamamaya da yol açıyor.

Başını sürekli bir yöne çevirme

Çocuğunuz okulda tahtaya bakarken, bir şey okurken ya da televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı hissediyorsa dikkat edin. Çünkü başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı; göz hareket kısıtlılığını telafi etme ihtiyacı ve/veya iyi gördüğü göz tarafına doğru bakma eğilimi nedeniyle oluşuyor.

Işığa hassasiyet

Alerjisi nedeniyle göz yüzey rahatsızlığı ve göz kuruluğu olan çocuk ışıklı ortamda çok rahatsız olurken, gözlerinde aşırı sulanma ortaya çıkabiliyor. Işığa karşı hassasiyeti dolayısıyla gözlerini ancak kısarak bakabiliyor.

Bir gözünü kapalı tutma

Dışa doğru gizli şaşılıkta, özellikle güneşli havalarda karmaşık bir görüntü oluştuğundan, çocuk tek gözünü kapatmak zorunda kalıyor. Şaşılık (gözde kayma) nedeniyle derinlik hissi gelişimi etkilenen çocuklarda el göz koordinasyonu azalabiliyor. Şaşılık yeni başladıysa yürüyüşünde dengesizlik de görülebiliyor.