16 Aralık 2019

Kalkan'dan Sürücülere "Bayram Yolculuğu" Uyarısı

haber/IMG_20190430_115048_1_1.jpg

 

 

Kalkan'dan Sürücülere "Bayram Yolculuğu" Uyarısı

 

 Kalkan Otomotiv Bosch Service Bayramda özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin yolculuk öncesi yapması gerekenleri anlattı. Araçların periyodik kontrollerinin yapılmasına dikkat çeken Kalkan Otomotiv  Bosch Service İşletme Sahibi Yunus Kalkan , "Sürücülerin bayram tatilinde yola çıkmadan  önceden araçların bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Araç bakımından kastımız, aracın çalışan tüm aksamının kontrolü. Özellikle ön takım kontrolünün yapılması lazım. Fren sistemi bu kapsamda çok önemli. Buranın özellikle kontrol edilmesi lazım. A'dan Z'ye tüm aksamları  ve lastiklerin kontrolü de önemli. Yıpranmış lastikle yola çıkmamak lazım. Lastiklerin her birinin kontrolleri yapılmış olması gerekir. Özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin,  tüm bunlara dikkat etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Kalkan Otomotiv Bosch Service Yunus Kalkan, araç bakımının yaz ya da kış şeklinde sınıflandırılmaması gerektiğini belirterek, "Araçlar, her türlü olumsuz hava ve yol şartlarında kullanıldığı için bakımları kesinlikle ihmal edilmemeli.Tüm halkımıza Kalkan Otomotiv BOSCH servisi olarak ücretsiz Check Up imkanı veriyoruz" dedi.

 KLİMA VE FİLTE DEĞİŞİMİ ÖNEMLİ 

Kalkan, uzun bir yolculuğa çıkmadan önce yağ, su ve fren hidroliği seviyelerinin kontrol edilmesini önerdi.

 

Yazın çok tozlu ortamlarda araç kullanılmışsa normal bakım süresini beklemeden hava ve polen filtrelerinin değiştirilebileceğini ifade eden Kalkan, yaza hazır bir aracın her açıdan fayda sağlayacağını söyledi.

Yazın araçlarda hava ve toz filtrelerinin değiştirilmesi gerektiğini de anlatan Kalkan, şunları kaydetti:

 

"Toz, hava ve polen filtreleri, aracın hava aldığı her yeri, radyatörleri kapladığı için yakıtı fazlalaştırır. Aracın hava almasını zorlaştırır. Bunların temiz olması aracı rahatlatır. Yaz bakımının çok masrafı yok. Maliyeti çok az. Filtreler ucuz. Hava filtreleri 20-30 lira arasında değişiyor. Polen ve yağ filtreleri de aynı. Servislerde yaz bakımı 300 lira, bildiğiniz bir ustada ise 200 liradır. Hava filtresi, 100-150 kilometrede 10 liralık yakıt farkı yapar. Yazın özellikle hava filtresine önem verilmesi gerekir. İnsan nasıl rahat nefes almadığında yürüyemiyorsa araçlarda rahat hava almadan gidemez. 20 liralık filtrenin değiştirilmemesi yarın daha maliyetli masraflar çıkarabilir.Onun için Kalkan Otomotiv Bosch Servisi olarak taktığımız  tüm parcalarda 1 yıl  garanti veriyoruz "

ARAÇ BAKIMI ÇOK ÖNEMLİ 

Araçlara ufak masraflar yapılmadığı takdirde ileride daha pahalı masraflara yol açacağını dile getiren Kalkan, "Artık araçlar ucuz değil, böyle olunca bakımları da ucuz olmuyor. Bir motor yapmak 5 bin liradan başlıyor, ciddi rakamlara kadar çıkıyor. Onun için araçlara özenli bakmak şart." ifadesinde bulundu.                                        Yaz lastiklerin sıcak havalarda her yönüyle sürücülere katkı sağlayacağına dikkati çeken Kalkan, şöyle konuştu:

 

"Eğer aracınızda kış lastikleri takılıysa ve iklim şartlarına bağlı olarak artık yaz koşullarının  Yaz lastiklerinin değiştirilmesi, aracınıza hem daha iyi bir performans hem de yakıt ekonomisi avantajı sağlayacaktır. Lastiklerle ilgili diğer bir önemli husus da şudur; eğer bir lastiğin ortalama ömrünün 50 bin kilometre olduğu kabul edilirse yaklaşık 25 bin kilometrede lastikler yer değiştirilerek dört lastiğinde aynı anda aşınması sağlanabilir. Eğer araç önden çekişli ise bu işlem ön lastikler arka lastiklerle yer değiştirilerek yapılabilir.".