01 Ekim 2020

Kırtasiyeciler zor durumda

haber/AddText_09-11-10.41.50.jpg

 

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında öğrencilerin eğitimlerine uzaktan devam etmesi, kırtasiye sektörünü olumsuz etkiledi. Her yıl okulların açılış sezonunda dolup taşan kırtasiyeler de bu yıl yoğunluk yaşanmaması ve okulların tam olarak açılmaması  kırtasiyecileri kara kara düşündürüyor.  

 

Görüşlerini almış olduğumuz ve  Kırtasiye İşletmecileri yapmış oldukları açıklamada, “İçinde bulunduğumu  Kovid-19 salgını sürecinden dolayı bir belirsizlik var. Okullar 31 Ağustos’ta açılacaktı, şimdi ertelendi. Okulların açılışına hazırlandık ama bu hastalık ortaya çıkınca okulların ertelenmesi bizi çok büyük sıkıntıya soktu” dedi.

Covid-19 salgını nedeni ile sadece kırtasiyecilerin değil bütün sektörün zarar ettiğini ifade eden kırtasiye işletmecileri toptan almış oldukları kırtasiye ürünlerinin senetlerini ôdeyemediklerini ve bu konuda yetkililerin biran önce esnafa destek olsunlar. Esnafı mağdur eden ve iflasın eşiğine getiren en büyük nedenin müfredat değişikliklerinden dolayı çöpe atmak zorunda kaldıkları kitaplar olduğuna da  dikkati çekti.

 

"Kırtasiye Sektöründe Çalışanların Ortak Derdi Marketler"

"Biz, yılın şu bir ayını bekliyoruz, belki çoluk çocuğumuza bir ekmek götüreceğiz ama bu firmalar yüzünden o bir aylık işi de yapamıyoruz." diyen Esnaflar, 3 firmanın dikkati çekerek, "Ülkemizde kırtasiye sektöründe çalışanların ortak derdi marketlerdeki satılan kırtasiye ürünleri dir.  

 

“YEREL ESNAFI TERCİH ETMELERİNİ RİCA EDİYORUZ”

Pandemi döneminde  büyük marketlerde alışveriş daha çok arttığından değinen kırtasiyeciler ; “Biz, yerel esnaf olarak daha çok çeşit bulunduruyoruz. Müşteri ile birebir ilgileniyoruz. Ürünleri gösteriyoruz elimizden geleni yapıyoruz, müşterilerimizi hazır bir şekilde bekliyoruz. Yerel esnafı tercih etmelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.