09 Temmuz 2020

Okul alışverişlerini internetten yaptık

haber/Screenshot_20190908_113421.jpg

Okul alışverişlerini internetten yaptık

GittiGidiyor'da okul ürünleri satışları yüzde 85 arttı
 
Bu yıl okullar açılmadan önce ihtiyaçlar internetten tamamlandı. Türkiye'nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor'un verilerine göre; okulların açılmasına bir hafta kala geçen yıla kıyasla okul ürünlerinin satışları yüzde 85 yükseldi. Ürün özelinde incelendiğinde ise aynı dönemde spor ayakkabıda yüzde 100, dizüstü bilgisayarda yüzde 90, okul çantasında yüzde 60 ve ofis-kırtasiye malzemelerinde yüzde 40 oranında satış artışı gerçekleşti.
 
Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasından önce çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamak isteyen ebeveynler, e-ticaretin kolaylığından faydalandı. 100 bin satıcısı ve 26 milyon kayıtlı kullanıcısıyla Türkiye'nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor'un verileri, internetten yapılan okul alışverişinde yaşanan artışı gözler önüne serdi.
 
Platformun verilerine göre; geçen yıl okulların açılmasından bir hafta önceki dönem ile bu yıl okulların açılmasından bir hafta önceki dönem karşılaştırıldığında, okula hazırlık ürünlerinin satışında yüzde 85 artış gerçekleşti. Ürün özelinde bakıldığında ise yine bu dönemde spor ayakkabı satışı yüzde 100, dizüstü bilgisayar satışı yüzde 90, okul çantası satışı yüzde 60 ve ofis-kırtasiye malzemeleri satışı yüzde 40 oranında arttı.
 
Okul çantasına ortalama 110 TL harcandı
GittiGidiyor'un verilerine göre bu dönemde en çok satılan ürünler arasında sırt çantası, kalem, silgi, fotokopi kâğıdı ve kalemlik gibi ürünler yer aldı. Söz konusu dönemde dizüstü bilgisayar sepet ortalaması 4500 TL, spor ayakkabı sepet ortalaması 250 TL, kırtasiye sepet ortalaması 115 TL ve okul çantası sepet ortalaması ise 110 TL oldu.
 
İnternetten okul alışverişini en çok Batman artırdı
Okul ihtiyaçları özelinde platformdan en çok alışveriş yapan şehirler sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Geçtiğimiz yılın verileriyle karşılaştırıldığında internetten okul alışverişi yapma oranını en çok artıran şehir 6 kat ile Batman olurken; onu sırasıyla 4 kat ile Gümüşhane ve Kırşehir, 3 kat ile Karaman ve Osmaniye takip etti. Bu şehirlerde en çok satılan ürünler ise sırt çantası, kâğıt ve kalemlik oldu.
 
“Ebeveynler e-ticaretin hızı ve kolaylığından faydalanıyor”
Okul alışverişi döneminde ebeveynlerin internetten alışverişe yöneldiğinin altını çizen GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, “Günümüzde zamanı verimli kullanmak herkes için son derece önemli. Bu anlamda ebeveynler de tüm ihtiyaçlarını e-ticaretin sağladığı hız, kolaylık ve ürün çeşitliliğiyle karşılayabilmenin avantajlarından faydalanıyor. Özellikle okul alışverişi gibi yüklü ve zaman alan alışverişlerde, tüm ihtiyaçların kapılarına kadar gelmesinin rahatlığını tercih ediyorlar” diye konuştu.