25 Haziran 2021

PANDEMİ SÜRECİ VE BAYRAM

haber/AddText_04-30-09.19.01_1.jpg

 

Ramazan ayının  sona ermesi ile   bayrama kavuştuk. Ramazan ayını  alışkın olduğumuzdan farklı  bir şekilde yaşadık, bayramı da yine  evlerimizde geçireceğiz.

 

Ramazan ve bayramlarda yıllardır  “eski ramazanlar,eski bayramlar  farklıydı” diyerek, çocukluğumuzun ramazan ayını ve bayramlarını özlemle anardık. Bu bayramda ise; özlediğimiz eski bayramlardan çok farklı olarak, büyüklerimizi ziyaret etmeden,ellerini öpüp, onlara sarılamadan ,bayram ziyaretleri yapılmayan bir bayram yaşayacağız.Ama her şey sağlığımız  ve normalleşme sürecinin başlaması için olduğundan katlanmak zorundayız.

 

Pandemi süreci bize çok şey öğretti. Dini ve sosyal yaşamımızda çok şey değişti. Ramazan ayında teravi namazları yasaklandı, iftar  çadırları ve büyük iftar sofraları kurulamadı, herkes evinde ve sokağa dahi çıkamadan Ramazanı yaşadı. Özellikle iftar çadırlarının  kurulamaması ve büyük otel ve restaurantlarda davetlerin yapılmamasının, gösteriş ve riyakarlıktan kurtulmamıza vesile olduğunu düşünüyorum.

 

Verdiğimiz zekat ve fitreler ile, özellikle bu dönemde işsiz ve parasız kalmış pek çok aileye destek olduk.Büyük otellere verilen paralar, birebir ihtiyacı olan insanlara aktarıldı. Örneğin,Gaziantep Valiliği, Şahinbey belediyesinin başlattığı kampanya ile ekonomik olarak zor durumda olan insanların  veresiye defterleri kapatılarak, faturaları ödendi.Bayramdan sonra da,sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya aynı şekilde devam etmeliyiz.

 

Türkiye bu sürece çok kötü bir ekonomik tablo ile girdi. Pandemi nedeni ile işyerlerinin kapanması zaten zor durumda olan  esnafı vurdu, işsizlik ve çaresizlik  iyice arttı.Türkiye ekonomisi son yıllarda üretimin yok edilmesi ve tüketime yönelik adımlarla ilerlediği için pandemi faturası Türkiye için çok ağır oldu. Alınan ekonomik önlemler sadece ertelemeye yönelik olduğundan ileriki aylarda ve yıllarda bu faturanın çok daha ağırlaşacağı görülmektedir.Bu nedenle,özellikle küçük esnaf ve üretimin artırılması,tarım ve hayvancılığın canlandırılması için yeni ekonomik paketler hazırlanmalı,çiftçiye ve üretime destek olunmalıdır.Bereketli Anadolu toprakları değerlendirilerek üretime ağırlık verilmelidir.

 

Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurtuluş savaşından başarı ile çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, her türlü fedakarlığı yapmış, mücadeleci  bir millettir. Milletimin bu zor günleri de aşacağına inanıyorum. Ramazan bayramımız kutlu olsun, daha güzel bayramlar yaşamak dileğiyle, herkese sağlıklı günler diliyorum.