21 Ekim 2019

SANKO'NUN JES'İ TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE

haber/AddText_09-19-03.40.49.JPEG

Sanko Enerji Şirketi, Manisa'nın Salihli İlçesi Hacıbektaşlı Köyü'ndeki 76 dekarlık alanda Jeotermal Enerji Santrali (JES) 'i ısrarla kurmak istemesinin ardından köylüler ile jandarma arasında ciddi gerginlikler oluşmuş çok sayıda vatandaş gözaltına alınmıştı. Olayın yaşanmasının ardından Sanko Yetkililerinden şu ana kadar her hangi bir açıklama yapılmazken olay hem Manisa basınında hem de ulusal basında geniş yer buldu. 

Tarım alanlarına, içme sularına, köy halkına ve 100 metre mesafedeki okullarda bulunan çocuklara zarar vereceği gerekçesi ile bölgede yaşayan vatandaşların karşı çıktıgı JES, geçtiğimiz Ocak ayında yargıya taşınmıştı. Mahkeme safahati sürerken, SANKO'nun JES alanına TIR'larla konteynır yüklü malzeme ve sondaj aletleri getirmesi köylüler ile Jandarma arasında ciddi gerginliğe neden olmuştu. 

Çevre ve doğaya karşı duyarlı olarak tanıdığımız SANKO ailesinin böyle bir konu ile gündeme gelmiş olması hem Gaziantep'te hem de ülke genelinde şaşkınlıkla karşılanırken konu sosyal medyada da geniş yer buldu. Bölgede yaşayan köylülerin tedirgin bekleyişi devam ederken konu ulusal ve yerel basında şu şekilde yer aldı.