16 Aralık 2019

“Zam değil destek bekliyoruz”

haber/IMG_20190805_081152.png
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, doğal gaz fiyatlarına yapılan yüzde 15’lik zamma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, iş dünyasının zam değil destek beklediğini söyledi.

Doğal gaz fiyatlarına yapılan yüzde 15 oranındaki zam sanayici ve iş adamlarını etkiledi. Kent genelinde bulunan sanayi tesislerinde er geçen gün daha da artan doğal gaz fiyatları nedeniyle alternatif yakıtlara geçiş yolları aranırken, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım doğal gaz zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Ekonomide yatırım iştahının artması, ticaretin canlanması ve en önemlisi iş dünyasının piyasaya olan güveninin yükselmesi için devletimizden reel sektör olarak destek bekliyoruz.”

“ÜRETMEKTEN VAZGEÇMİYORUZ”

“Merkez Bankasının faiz indirimi bu noktada olumlu bir adımdı. Ancak doğal gaza yapılan zammın üretim maliyetlerimize olumsuz yansıması endişesi taşıyoruz. Enerjide dışa bağımlı olmak ne yazık ki zamlarla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. Bu zammın desteklerle yükünün azaltılması ve yeni enerji kaynakları bulmak noktasına odaklanmak gerekiyor. Bu noktada Türkiye’nin Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarının ekonomik ve politik önemi bir kez daha gözler önüne seriliyor. Biz her zaman, her şart ve koşulda üretmekten, çalışmaktan vazgeçmiyoruz, geçmeyeceğiz. Bu süreçte iş dünyası olarak devletimizden beklentimiz zam değil destektir” dedi.