21 Mayıs 2022

BİR GARİP KAR HİKÂYESİ

haber/IMG_20211205_140928_980.jpg

BİR GARİP KAR HİKÂYESİ

Belediye kelimesi, Arapça kökenli olup “baladi” kelimesinden türeyen “beled” kelimesi şehir, kent demek. Baladi de kentsel, kente ait demek. Ama Gaziantep artık bir zamanların marka kenti olmaktan çıkmış, üçüncü sınıf taşra kenti statüsünde anılır oldu. “Neden acaba?” diye soruyorum kendime. Cevabını bildiğim, ama hep sorduğum soruyu. Bir yandan da hak ediyoruz gibi geliyor bana. (“Nasılsanız öyle yönetilirsiniz.” -hadisi şerif-) Daha temel aşamasında olan metronun seçimler dolayısı ile açılış komedyasını seyrederken “öküz” benzetmesine maruz kalan  şehrimin vatandaşına rağmen birinci olabiliyorlarsa hak ediyoruz. Bugün de Belediye Kültür ve Sanat Daire Başkanı kalkar vatandaş ile alay edercesine;

Acaba kar lastiği takılı mı? Yok.

Kar fırtınası geleceğini duydun, işten erken çıktın mı? Yok.

Bu gün araba ile çıkmayayım dedin mi? Yok. 

Bir mahana bulamda hökümete, belediyelere saydıram…

Şeklinde, ağa babalarına şirin görünmek için  tweet atar, buna rağmen hala görevinin başında. Neden? Çünkü vatandaşa öküz diyeni de milletvekili, bu şehir yaptı. Hiçbir misyonu, vizyonu olmayanları, dönem dönem üst üste hala belediye başkanlığı görevlerine seçen de yine bu şehir. Hak ediyor muyuz? Ediyoruz. Bugün de bu garip kar hikâyesini fazlası ile hak ediyoruz!

Nerede ise kar duasına çıkacak olan bu şehre kar geldiğinde sevincini de böyle kursağında bırakırlar işte. Yandaş bir TV’de ise otoyolda kalanların halay çektiği haberi yapılıyor.

Haydi hep beraber halaya! Hoppa…