29 Kasım 2023

Borsada yönü tahmin edebilir miyiz?

haber/Photo_1700420041702.jpg

Borsada yönü tahmin edebilir miyiz? 

Borsada tahmin ile işlem yapılır mı?Tahmin; Şu andan sonraki yakın veya uzak tüm geleceğin, ihtimaller silsilesi içerisinde düşünülme durumudur.

 İster 5 dakika sonrası olsun, isterse de yıllar sonrası için, hemen herkes gelecekle ilgili tahminler yapar. Hatta öyle ki öldükten sonra, inanç durumuna göre cennete veya cehenneme gideceğini bile tahmin eder insanoğlu. Takdir edersiniz ki kimse kendine cehennemi yakıştırmayacağı için herkes cennete gideceğini düşünür. Hiç ibadet yapmasa bile en azından kalbi temiz. Bu mevzu hakkında birkaç şey daha söylemek isterdim ama konumuz bu değil.

Peki, bu tahminlerin geçerliliği nedir ya da geçerli olması neye bağlıdır. Şöyle soralım soruyu isterseniz; tahminlerimizin gerçekleşme oranlarını nasıl arttırırız.

İşte buna tahmin yeteneğinizin gücü değil, tahmin ettiğiniz işle ilgili yapmış olduğunuz gayretlerimizin sonucunda ulaşırız.

 İnsanların çoğu borsanın bir tahmin oyunu olduğunu düşünürler, eğer tahmininiz doğru çıkarsa para kazanırsınız yanlış çıkarsa para kaybedersiniz diye yorumlarlar. Aslında bu düşüncenin bir açıdan doğru olduğunu söyleyebilirim. Ama yukarıda da belirttiğim gibi, burada öne çıkan şey tahmin yeteneğinin gücünden ziyade, tahmini oluşturduğumuz yön ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmadır. Siz bir tahminde bulunabilirsiniz borsanın yönü ile ilgili. Bu seviyeden itibaren düşüş başlayacak veya yükseliş başlayacak diye, ama bu tahminde bulunmadan önce tahmininizin gerçekleşme ihtimalinin oranını yükseltmek için bir takım işler yapmanız gerekir. Biz buna borsa literatüründe analiz diyoruz. 

Analizi doğru yapılan her işin gerçekleşme ihtimal oranı yükselir. Bakın gerçekleşmesi garanti olur demiyorum. Çünkü siz tüm değişkenleri doğru hesaplasanız bile gelecek ile ilgili hiçbir zaman mutlak ve kesin sonuca ulaşamazsınız. Çok iyi bir analiz müthiş bir tahmin yeteneğini ile birleştirseniz dahi %100 sonuç elde edemezsiniz. Bu sadece borsa için değil hayatımızın her alanındaki kararlar için de geçerlidir.

 Çok iyi analiz etseniz analizinizin sonucunda tahminimizin tutma ihtimali %90 bile olsa, yine de yüzde onluk bir yanılma ihtimaliniz bulunmaktadır. Hiç analiz etmeden sadece tahmin ile hareket edebilirsiniz, fakat bu her zaman sizin için mutlu sonuçlar doğurmayabilir.

O zaman borsa ile ilgili yanlış bilinen bir durumu artık düzeltmenin zamanı geldi. Borsa bir tahminler oyunu değil, analizler bütünüdür. Ama yukarıda da ifade ettiğim gibi. Yapılan analizler kesin sonuca ulaşmak için yapılmaz. En doğru analiz stratejileriyle kesine en yakın sonuca ulaşmak için yapılır. İlaç kutularının içindeki propektüs kağıtlarında ilaç ile ilgili her türlü bilgiye yer verilir. Hepimiz özellikle ilacın yan etkileri kısmını okuduğumuz olmuştur. Ama aynı ilaç farklı kişilerde farklı yan etki belirtileri gösterir. Zaten bu ilacın içindeki kağıtta da yazmaktadır. Yani ilacı üreten kişiler, bilim insanları ya da firma adına ne derseniz artık bize şunu söylemektedirler. “ Biz tüm deneyleri yaptık. Tüm deneklerden farklı sonuçlar aldık. Bu yan etki ile ilgili mutlak veya kesin bir sonucumuz yoktur. Ama yine de bu yan etki görülebilir.”Sözü daha fazla uzatmadan bu kısma bir son verelim. Borsa ile ilgili her zaman yön tahmininde bulunabilirsiniz. Ama bu tahmininizi iyi bir analiz ve strateji ile birleştirmek zorundasınız. İşte o zaman bilinçli bir yatırımcı olur, borsadan düzenli kazanç sağlamaya başlarsınız.