02 Aralık 2021

“Evim” mağdurları Gaziantep'te eylem yaptı

haber/AddText_10-31-05.28.50.jpg

Faizsiz konut ve taşıt edindirme platformu olarak bilinen 35 tasarruf finansman şirketinden 21'i, geçtiğimiz temmuz ayında, maddi açıdan gerekli çalışma şartlarını karşılayamadıkları gerekçesiyle BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından tasfiye edilerek TMSF'ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredildi. Şirketlerin tasfiyesiyle birlikte halk arasında 'Evim' olarak bilinen bu şirketlere para yatıran on binlerce kişi mağdur oldu. 

Tüm çabalarına rağmen kaybettikleri paraları tazmin edemeyen mağdurlar tarafından kurulan 'Evim Mağdurları Platformu' üyesi bir grup, Maarif Meydanı'nda bulunan Atatürk heykelinde 13.00'de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.  Mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen platform adına yapılan açıklamada

'Düzenlemenin üzerinden aylar geçti ve biz helal rızkına, haram olan faiz illetini katmak istemeyen, kendi değerlerine sahip çıkmak için uğraşan, çoluk çocuğuna helal lokma ile bir şeyler vermek derdinde olan vatandaşlar düşünülmeden, devlet yönetimi tarafından yapılan bu faizsiz finans sistemi düzenlemesi ile mağdur edilmiş olduk. Devletimizden beklentimiz, bizleri BDDK VE TMSF'nin insafına bırakıp alın terimizin; helal lokmamızın yok edilmesine göz yummasın. Kurumlara, insan hak ve onurunun korunması hususunda verilecek her türlü talimat tasfiye sürecini yöneten ve bizim mağduriyetimize göz yuman BDDK ve TMSF üzerinde olumlu etki yapacağı kanaatindeyiz' denildi.

 

HABER MÜSLÜM OKATAN / GAZİANTEP