06 Şubat 2023

EYT (2.ci Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

haber/IMG_20221126_092136_759_2.jpg

EYT (2.ci Emeklilikte Yaşa Takılanlar ) 

 

Yeni yıla girerken EYT’lilere müjde geldi ve 2 milyon 200 bin kişi bundan yararlanacak. Eyvallah, hayırlı uğurlu olsun ama bu ne kadar sürdürülebilir bir durumdur acaba? Dünyanın neresinde 43 yaşında emekli olunabiliniyor? Kadınlarda 38 yaş nedir, 38 yaşında emeklilik ne demek ya? Böyle bir şey var mı? Herkes ama herkes muhalefetinden, iktidarına, seçim kaygısı ile bu işe çanak tutuyor. Bir Allah’ın kulu çıkıp da böyle bir şey olabilir mi demiyor. Bu, günü kurtarmanın kaygısı ile resmen vatana ihanettir bence. Yarın bir gün bunun faturası kime kesilecek? Bu ülkenin geleceğine ve çocuklarımıza kesilecek. İnsanımızı tembelliğe ve kolaycılığa itecek bu durumu, bugünkü Arap ülkelerine benzetiyorum: Bol petrol gelirleri ile (ki bizim o bol paramız da yok cepten yiyoruz) hiçbir üretim yapmadan; ağustos böceği misali cırcır edip, laylaylom bir havada günlerini gün ediyorlar. Yenilenebilinir enerji sayesinde yakında, dünyanın petrole olan ihtiyacı bitecek. İşte o zaman Arap ülkelerini göreceğiz.

Bir ülke; zırai, sınai ve teknoloji alanında ilerlemese beton ekonomisi ile hiçbir yere varamaz. 

 Ülkemizin bu konuda büyük arge yatırımları yapıp özellikle beyin göçünü durdurup, bilakis ithalinin önünü açacak atılımlar yapması gerekmektedir. Bu üç alanda ilerlemenin altyapısı acilen sağlanmalıdır. 

Öyle kolaycılık ile 43 ve 38 yaş emekliliği ile nereye varabiliriz? Yatırdığı gün sayısından fazla gün maaş alımının sürdürülebilir olmadığını herkes biliyor. Gelişmiş ülkelerin bile  65 yaş ve üstü emekliliğe dayanamadıkları; hatta ve dahi komplo teorilerine göre bu ülkelerin, pandemi döneminde, İngiltere başta olmak üzere yaşlılarını bile bile ölüme terk ettiklerini ve bu yükün altından kalkmak için bir fırsat gördüklerini teorisyenler yazdı çizdi. 

Gelgelelim şimdi de 1999 sonrası 2000 ve sonrasındakilerin günahı ne o zaman?

 2000 ve sonrası, ikinci EYT’ liler dönemimiz hayırlı olsun.   

“Yaşasın 2000’den sonra EYT’ye takılanların mücadelesi.” 

Dedikten sonra yeni yılın ülkemize ve dünyaya barış, adalet ve özgürlük getirmesini dilerim.