27 Haziran 2022

Gaziantep'te Konut Krizi...Kiralık ev bulmak hayal oldu!

haber/21467-0 (1).jpg

 

Son yıllarda Türkiye’nin en pahalı kentleri arasında yer almaya başlayan Gaziantep’te konut fiyatlarının ve kiralık dairelerin her geçen yükselmesi vatandaşları mağdur ediyor.

Kiralık evlere talep giderek artıyor, adeta kiralanacak ev bulunamıyor. Emlakçılar, boşalan kiralık dairelerin neredeyse bir günde yeni kiracıya verildiğini söylüyor.

Gaziantep'te Düğün sezonuyla birlikte kiralık evlere olan talep adeta patladı.Kiralık ev fiyatları yüzde 80’i aşkın artarken, kiralanacak ev bulunamıyor. Gaziantepsonnokta olarak Gaziantep'te Karataş, Binevler, İbrahimli,Fıstıklı mahallesi, Onkoloji ve Akkent bölgesinde hizmet veren emlakçılar ile görüştük.

Emlakçılar, yaz aylarının gelmesiyle düğün sezonundan dolayı  kiralık ev bulmakta zorluk çekildiğini belirterek, “Arz, talebi karşılamıyor” diyor.

 

Kimi emlakçı kiralık ev arayanları bekleme listesine aldığını söylerken kimisi ise, kiralık evlerin boş kalmadığını, neredeyse bir günde yeni müşteri çıktığını ifade ediyor.

 

Kentte mülteci nüfusunun artması ile birlikte zor durumda olan insanlara kimi ev sahiplerinin, evlerini yüksek fiyatlardan kiraya vermesi kentte kira enflasyonuna yol açıyor. Bu duruma kentin her sene artış gösteren nüfus ve öğrenci sayısı da eklendiğinde fiyatlar dudak uçuklatıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının çok yavaş ilerlemesi de artışın nedenleri arasında gösteriliyor.