08 Ağustos 2022

GSO’YA GURURLANDIRAN ÖDÜL

haber/Photo_1656238483792.jpg

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 70. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde, Türkiye'nin ilk Avrupa Birliği (AB) tescilli ürünü olan Antep Baklavası’nı tescil ettiren Gaziantep Sanayi Odası’na (GSO) ödül verildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 70. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde, Türkiye'nin ilk Avrupa Birliği (AB) tescilli ürünü olan Antep Baklavası’nı tescil ettiren Gaziantep Sanayi Odası’na (GSO) ödül verildi.

Antep Baklavası ile AB tarafından ilk defa bir Türk ürününü tescil ettiren ve mahreç tescili kategorisinde ilk ve tek ürün tescilini alan GSO’nun ödülü, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu’na takdim edildi.

Ankara’da düzenlenen TOBB 70. yıl etkinliklerine, GSO’dan Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GSO TOBB Delegeleri Mustafa Topçuoğlu, Cevdet Akınal, Metin Erturhan, Mustafa Özgüler, Sami Konukoğlu, Metin Yıldırım Demir, Cemil Turgay Direkçi ve GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen katıldı. Programda, AB coğrafi işaret tescilli ürünler ödüllendirilirken 10-20-30 yıl görev yapmış delege ve genel sekreterlere de plaket verildi.

 

KONUKOĞLU: GAZİ ŞEHRİMİZ EN FAZLA COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNE SAHİP KENT OLARAK ÖNCÜ KONUMUNDA

Ödül dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getiren GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep mutfağının ve ülkemizin en değerli kültür varlıklarının başında gelen Antep Baklavasına alınan tescilin coğrafi işaret konusunda Türkiye için bu alanda bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 

GSO’nun Antep Baklavasına tescil alarak ve Türkiye adına bir ilki gerçekleştirerek elde ettiği başarının örnek teşkil ettiğini, daha sonra AB tescilli ürün sayısının arttığını ifade eden Konukoğlu, “Coğrafi işaret tescili bir şehrin, bir ülkenin kendine özgü ürünlerinin kalite ve güvenilirliğini koruyarak hem önemli bir pazarlama aracı haline gelmelerini sağlamaları hem de aslına uygun olarak üretilmesini garanti altına almaları adına büyük önem taşımaktadır. Gaziantep Sanayi Odamız da bu doğrultuda 2005 yılında baklavamızı AB tarafından tescil ettirerek Gaziantep ile özdeşleşen bu önemli değerimize sahip çıktığı gibi baklavanın Türkiye'nin ve Gaziantep'in olduğunu da tüm dünyaya göstermiş oldu. Şehrimiz ve ülkemiz adına büyük önem taşıyan bu girişimde emeği olan ve Antep Baklavasının tescillenmesini sağlayan o dönem GSO Meclis Başkanlığı görevinde bulunan Sayın Abdulkadir Konukoğlu’na, yine o dönem GSO Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Nejat Koçer’e ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

GSO’nun katmer, baklava ve kutnu kumaşı olmak üzere 3 tescilli ürününün daha bulunduğunu kaydeden Konukoğlu, “Gazi şehrimiz ülkemizde en fazla coğrafi işaret tesciline sahip kent olarak bu konuda öncülük ediyor. Birçok alanda parmakla gösterilen ve rol model olan şehrimizin coğrafi işaret tescili konusundaki başarısından da gurur duyuyoruz. Ödülümüzün Odamıza ve Gaziantep’imize hayırlı olmasını diliyor, üst kuruluşumuz TOBB ile oda ve borsalarımıza yapmış oldukları çalışmalar, değerli Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na destekleri için teşekkür ediyor TOBB’un 70. kuruluş yıl dönümü kutluyorum” diye konuştu.