29 Kasım 2023

Huawei Ar-Ge Buluşması HKÜ’de Gerçekleştirildi!

haber/Photo_1699454295074.jpg

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın (İKA) paydaşlığında düzenlenen Huawei Ar-Ge Buluşması, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin (HKÜ) ev sahipliğinde gerçekleşti. Yoğun ilgi gören buluşma; bilişim, inovasyon, teknoloji ve Ar-Ge’ye odaklanan akademisyenleri, profesyonelleri ve öğrencileri bir araya getirdi.

 

Huawei Ar-Ge Buluşması programının açılış konuşmalarını; HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, BTK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Ermiş ve Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Gizlilik Şefi Ömer Faruk Şahin yaptı.

 

Rektör Prof. Dr. Dereli, “Teknoloji günümüzde her alanda her sektörde hayatın merkezine yerleşmiş durumda. Bilinçli ve doğru kullanıldığında, teknoloji hem yaşamı kolaylaştırıyor hem de iş dünyasında inanılmaz rekabet avantajları sağlıyor. Teknoloji geliştirme ve yönetimi günümüzün olmazsa olmazlarından. Bu nedenle, yenilikçiliği teşvik ederek ve Ar-Ge çalışmalarını destekleyerek, teknolojinin sınırlarını sürekli genişletmemiz gerekmekte. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, yenilikçi bir vizyonla hareket ediyor ve teknoloji geliştirmeye çalışan genç yeteneklerin gayretlerini her daim destekliyoruz. Yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yeşil teknolojiye odaklanan; çevre dostu ürünler geliştirmek ve enerji verimliliğini artırmak için yapılan araştırmalara ve bilişim teknolojileri alanındaki çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Huawei, genç yeteneklerin Türkiye Bilişim Ekosistemi’ne kazandırılması yönünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliği ile etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden biri olan ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’ ile bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama becerilerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu etkinliklerde, geleceğin teknolojilerini ve yazılımlarını geliştirecek öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için atölyeler, teknoloji demoları ve mülakat simülasyonları gibi faaliyetler yapılıyor. Etkinliğin teknoloji ekosistemine fayda sağlamasını ve katma değer üretmesini diliyorum, tüm paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.