24 Eylül 2023

SALLANA SALLANA GİDİYOR

haber/IMG_20220706_174312_378_1.jpg

SALLANA SALLANA GİDİYOR

Dünyada ve Türkiye’de ekonomik kriz her geçen gün artarak devam ediyor. Tüm ülkeler kendi çaplarında krizden çıkmak için adımlar atıyor. ABD yıllar sonra enflasyon rakamları yüzde 9’lara çıkınca faiz artırımları ile enflasyonu baskılamak istiyor. Avrupa Merkez Bankası artan enflasyon rakamlarına karşı faiz artırımına gitti. Dünyanın çeşitli ülkeleri kırk yıl aradan sonra faiz artırımı yaparken ülkemizde ise tam tersine faiz indirimine gidildi. 

Peki Türkiye’de faiz indiriminin sonunda neler oldu? 

Enflasyon ve döviz kuru artmaya başladı. Bir yılda ülkede a’dan z’ye ne varsa her ürüne en az yüzde yüz olmak üzere yüzde ikiyüz, üçyüz, dörtyüz, beşyüz oranında zam geldi. Ülkemizin derinden hissettiği ekonomik krizin ne duracağı yer belli, ne de mevcut iktidardan durduracak birisi belli? Şu anda 85 milyon yurttaşımız ekonomiye ayak uydurup kol gezdirerek sadece seyretmektedir. Bu seyrin sonunda uçurum görülmektedir. Ekonomi yönetimi resmî olarak enflasyon rakamlarının yüzde 80 olduğunu açıklamasına rağmen mutfakta ve ceplerde bu oranın daha yüksek olduğu hissediliyor.

Merkez Bankası bağımsızlığını yitirdi mi?

Merkez Bankaları ülkedeki ekonomik gelişmelere göre gerekli tedbirleri uygulamaya alırlar. Enflasyon rakamlarındaki artışlar, kur değişikliği gibi parametrelere müdahale ederler. Merkez Bankalarının idaresi tarafsız olarak yönetilir. Hiçbir siyasi otoriteden talimat almazlar. Ancak ülkemizde özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra bu bağımsızlığın ortadan kalktığını görüyoruz. İdarecilerin sözüne uymayan başkanlar bir gece yarısı kararnamesi ile görevden alınabiliniyor. Siyasi otoriteden talimatla programlar yönetildiği için yanlış adımlar atılabiliniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek 13’ten 12’ye çekti. Bakalım bu faiz indirimin piyasaya ne gibi etkileri olacak, önümüzdeki süreçlerde bunları hep birlikte göreceğiz. Merkez Bankasının politika faizlerini indirmesi bankaların faiz indirimine maalesef sebep olmamaktadır, sadece bankalar merkez bankasından 12 ile kredi çekip hazineye ve vatandaşlara iki veya üç katına kredi verip büyük kazançlar elde etmektedir. 2022 yılının girmesiyle bankaların kazançları dört-beş katına çıkmasına sebep olmuştur. Faize karşıyım anlayışından yüksek faize sebep olunmaktadır.