24 Eylül 2023

SEÇEMEMEK

haber/IMG_20211128_080931_761.jpg

 

Bir seçim sürecinden geçtik lakin istediğimizi seçebildik mi acaba önümüze konan parti listelerinin adaylarını kim olduklarını bilmeden vasıflarını bilmeden hatta daha önce adını sanını bile duymadığımız kişileri takım tutar gibi tuttuğumuz partinin adayları diye seçerken neyi ne için seçtiğimizin farkındamıyız. Bir örnek vermemiz gerekirse bir tanıdığımız bizden 10 bin TL borç isterse acaba borcunu bana öder mi veya ödeyebilir mi diye kırk kere düşünürken ülkenin bütün bir beş yılını ve yönetimini ve yaşamasının vekaletini verdiğimiz bu şahsiyetleri ne kadar inceledik veya irdeledik.

Demokrasi deyip duruyoruz demokrasinin ilk çıktığı ve uygulandığı yer antik yunan çağında şehir devletleridir   O zaman ki demokrasi de herkes oy kullanma hakkına sahip değildi ancak soylu aristokratlar oy kullanabiliyordu felsefenin babası sayılan Sokrates demokrasinin eksiklerini ve hatalarını anlatmaya çalışırken toplumu bir gemiye benzetir ve Ademantus'a sorar eğer ki deniz yoluyla bir yolculuk yapmak isteseydin geminin kontrolünün kimde olacağına nasıl karar verilmesini isterdin? Rastgele ve herhangi bir grup insan tarafindanmi yoksa deniz seyahetleri konusunda deneyimli bilgili ve eğitimli insanlar tarafindanmı?

Ademantus'un cevabı çok açıktır elbette ikincisi! Sokrates'in buna cevabı ise peki bu durumda nasıl olur da bir ülkedeki yetişkin insanların rastgele ve herhangi bir grubun bir ülkeyi kimin yöneteceğine karar verebilecek donanımda olduğunu düşünebilmekteyiz?

Burda yanlış anlaşılmasın Sokrates oy kullanma hakkının az sayıda elitist bir kesime verilmesi gerektiğini savunmuyordu, Sokrates oy verme yetkisinin sadece ve sadece verecekleri oy ile ilgili mantıklı ve derin düşünebilen yani oy verme yeteneğine sahip kendi kişisel gelişimini tamamlamış bireylerde olmasını savunuyordu.

Tabi yine yanlış anlaşılmasın bu seçim sonucu ile ilgili değil yazdığım bu yazı ancak daha iyiye ulaşmak için bu sistemi tartışmanın zamanı artık gelmiştir diye düşünüyorum. Bu seçim sistemi ve lider egemen partilerle önümüze konan listelerle seçime gitmek seçim yapmakmıdır yoksa seçememekmidir En azından ilk etapta partilerin milletvekili listelerinde istediğimiz adayı tercih edebilme şansımız olmalı öyle bir iki üç diye sıralayıp sırası ile meclise göndermek nedir en fazla tercih alandan geriye doğru seçilme olmalıdır.

Ayrıca seçim sonucununda ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ederim vesselam.