29 Kasım 2023

TOKİ KONUTA ÇÖZÜM OLUR MU?

haber/IMG_20220706_174312_378.jpg

TOKİ KONUTA ÇÖZÜM OLUR MU?

Türkiye 2022 yılında yaşanan konut fiyatları ve kiralarıyla gündeme yerleşmişti. Konut sıkıntılarına çözüm ve kiraların yukarı yönlü çıkışını engellemek için TOKİ Sosyal Konut Projesi tarafından Türkiye geneli 250 bin konut yapılacağı Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Ancak projenin 2023 yılında başlayacak olması kafaları karıştırdı. Ülke geneli böyle bir sorun varsa amaç sorunun çözümü ise bir an önce başlaması gerekmez miydi? Daha önce verilen konutlar henüz tamamlanmamışken yeni bir sözün ileri bir tarihe vermesi seçim yatırımı olarak yorumlanmaktadır. 

Projede dikey mimari değil yatay mimarı olarak planlanması en güzel olan tarafı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan konutlar 5 katı geçmeyecek ve gençlere ilk kez yüzde 20 kontenjan verilmesi diğer güzel tarafı olarak karşımıza çıkıyor. Geçim sıkıntısı yaşayan ve evi olmayan emeklilere de yüzde 20 kontenjan ayrılmış, ancak emeklilerin aldıkları düşük ücretle nasıl bu taksitleri ödeyecekleri hesap edilmemişe benziyor. 

Gaziantep’e İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en çok konut yapılması Gaziantep’in en çok konut ihtiyacı olan iller sırlamasında olduğunun göstergesidir. Büyükşehir Belediyesi’nin yapımı devam eden 50 bin konutluk kuzeyşehir projesi henüz tamamlanamadığı için ihtiyaç karşılanamamıştır. Bu projede İstanbul’a 50 bin, Ankara’ya 18 bin, İzmir’e 12 bin 400 konut planlanırken Gaziantep için 10 bin konut yapılması isabetli olmuştur. Konut projesinin 2023 yılında başlayıp 2028 yılında bitirilmesi ise tam bir fiyasko olarak görülmektedir. 2023 yılında Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin yapılması planlanmaktadır.   

Resmî Maliyet Açıklandı

TOKİ Sosyal Konut Projesi’ndeki konutların maliyetlerinden yüzde 40 aşağı fiyatla satılacağı açıklandı ve 2+1 daireler için 608 bin lira fiyat açıklandı. Resmî makamlara göre Türkiye’de 2+1 dairelerin maliyetinin 1 milyon civarında olduğu belirlenmiş oldu. Yüzyılın projesi diye açıklanan bu proje için maliyet politikasının verilmesi en büyük acemilikti. Peki bu rakamlar nasıl bu seviyelere çıktı? Önce yetkililerin bu millete bunu açıklaması gerekmektedir. TÜİK rakamlarına göre yüzde 80 civarında enflasyon olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında konut fiyatlarının yüzde 250 ile 400 arasında arttığını görmekteyiz. Yine kiralarda da yüzde 75 ile 300 arasında yukarı yönlü değişim yaşandığını görmekteyiz.

Şimdi vatandaşımız ev sahibi olma hayaliye gidip kayıt yapacak ama kimse demiyor bu vatandaşlar o zamana kadar nerede kalacak…