Kadınlar Futbol Süper Ligi’nde 14 Ocak 2024 tarihinde oynanan ve ALG Spor’un 2-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından, ALG Spor’un futbolcusu Patricia Seteco hakkında cinsiyetini değiştirdiği ve erkek olduğu yönünde asılsız iddialar gündeme geldi.

ALG Spor, bu iddialara karşı resmi internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada, iddianın akla ve mantığa aykırı olduğu, kulübün haklı galibiyetini gölgelemeye çalıştığı ve cinsiyetçi ayrımcılık içerdiği vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İddia, kulübümüzce kimlik bilgilerinin değiştirildiği ve Kadın Futbol Ligi müsabakasında erkek futbolcu oynatıldığı yönündedir. Bu iddianın hiçbir bilimsel ya da hukuki dayanağı bulunmadığı gibi, akla ve mantığa aykırı olduğu kamuoyunun takdiridir. Yine bu iddianın kulübümüzün haklı galibiyeti sonrası ortaya atılması, ALGSPOR’un haklı galibiyetini gölgeleme maksadı taşıdığı tarafımızca görülmekte ve izlenmektedir.

Recep Uçar: Hedefimiz buradan puan almaktıRecep Uçar: Hedefimiz buradan puan almaktı

Futbolcumuz Patricia Seteco aslen Angola vatandaşıdır. Ülkesinde doğduğu günden bugüne kadar kadın kimliğine sahip birey olup oynadığı bütün kulüplerde kadın futbolcu olarak sahalarda başarı ile yer almıştır. Yine bilindiği üzere transferler FIFA ve Futbol Federasyonu nezdinde belirtilen protokollere uygun olarak yapılmıştır.

Bir kişinin sırf dış görüntüsü ile cinsiyet tahlili yapmak, buna dair beyanlarda bulunmak en basit tabir ile alçaklıktır, sığ görüşlülüktür. Bu tarzda açıklamalar, cinsiyetleri ile değil başarıları ile ön planda olmak isteyen sporcu ve sporcu ailelerini yaralamaktadır. Bu açıklamanın sahiplerinin cinsiyetçi ayrımcılık ile insani bir suç işlediklerini bilmeleri gerekir.

Kurulduğumuz tarihten bu güne kadar kadın sporcuların toplum içerisindeki statüsünü ve kadınların sosyal hayatta hak ettiği yeri pozitif olarak arttırmaya çalışan ve bunun için maddi-manevi yatırımlar yapan ALG Spor kulübümüz, basında hızlı bir şekilde yayılan cinsiyet ayrımcılığı içeren bu talihsiz iddiaları kesinlikle kabul etmemektedir.

Gerek kulübümüz nezdinde, gerekse de futbolcumuz Patricia Seteco’nun insani haklarını koruyacak şekilde yasal başvurularımızı yapacağımızı kamuoyuna duyurur, mağlubiyeti bu şekilde perdelemeye çalışan Beşiktaş yöneticilerinin bu davranışlarını kamuoyunun vicdanına havale ederiz."